REHBERLİK HİZMETLERİMİZ

MAVİ MARTI ANAOKULU

REHBERLİK HİZMETLERİMİZ :

MAVİ MARTI ANAOKULU

REHBERLİK ve PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK BİRİMİ

 

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitimin çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır. 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir. Kişiliğimizi oluşturan zihinsel, sosyal, duygusal, bedensel gelişimin yüzde 80 gibi yüksek bir oranı 0-6 yaş arası okul öncesi dönemde oluşuyor. Bu dönem, çocuğun öğreniminin en yoğun olduğu, temel alışkanlıkların ve yeteneklerin oluştuğu ve en hızlı geliştiği dönemdir. Yapılan çalışmalar da okul öncesi eğitim alan çocukların okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Okul Öncesi Eğitimin Yararları

Kesme, boyama, yapıştırma gibi faaliyetlerin düzenli olarak yapılması sonucu ince motor, zıplama, koşma, fırlatma gibi etkinliklerle de kaba motor gelişimlerinin desteklenmesi,

Beslenme alışkanlıklarında düzelmeler,

Dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü olan çocukların erken farkedilmesi ve önlem alınması,

Paylaşma, yaşıtlarıyla çıkan problemlerde çözüm üretebilme yeteneklerini gelişmesi, büyüklerine saygı duymayı, kendi haklarını ne zaman ve nasıl koruyacaklarını öğrenmeleri,

Tuvalet, uyku, yemek gibi özbakım becerilerini kazanma,

Arkadaşları ve öğretmenleriyle devamlı konuşarak duygularını ve isteklerini daha iyi ifade edebilme imkanı bulur,

Uygun Yaş Kaçtır?

Bu yaşın mümkün olduğunca erken olması çocuğun sosyal, duygusal, fiziksel ve bilişsel gelişimi açısından olumludur. Ancak her çocuğun bu ayrılığa hazır olma yaşı farklıdır. Kimi uzmanlara göre bu yaş 2-3 iken kimisine göre ise 3-4 tür. Burada temel alacağımız nokta, her çocuğun kendine özgü değişiklik gösterebilecek olan gelişim süreçlerinin neresinde olduğudur.

Anneden ayrı kalmaya alışkın, isteklerini dile getirebilmeye başlamış, tuvalet eğitimini almış, özbakım becerilerini yapabiliyor olması çocuğunda okuldan keyif alabilmesi için gerekli gelişim özellikleridir. Çocuk 2 yaşındayken bu becerilere sahip olabileceği gibi, 4 yaşına gelmiş olmasına rağmen bunlara sahip olmayabilir. Bu noktada her aile kendi çocuğunun gelişim özelliklerini gözlemleyerek anaokuluna başlama yaşını belirlemelidir.

Çocuğun okula alışabilmesi için aile fertlerinden her birinin bu konuda hemfikir ve kararlı olması önemlidir. Her çocuğun ebeveynden ilk ayrılık deneyiminde zorluklar yaşaması normaldir. Bu noktada istikrar çok önemlidir. Öğretmenleriyle ve okul psikologuyla işbirliği içinde hareket etmek okula uyum sürecini de rahat gecirmenize yardımcı olacaktır.

ÇOCUĞUNUZLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULARDAN BAZILARI

Çocuğumun dil gelişimine nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğum mastürbasyon yapıyor. Normal mi?

Çocuğum yemek yemek istemiyor ne yapmalıyım?

Çocuğum kaç saat uyumalıdır?

LÜTFEN OKUL PSİKOLOĞUMUZDAN DESTEK ALINIZ...

Bize Ulaşın

İletişim Bilgilerimiz
 • Adres

  Çatalkaya Mah. Günaydın Sok. No:16 Narlıdere - İZMİR

 • Telefon & E-Posta

  Tel: 0232 238 88 36
  Gsm: 0530 936 83 74
  info@mavimarticocukevi.net

 • Çalışma Saatlerimiz

  Hafta İçi 07.00 – 19.00 Haftasonu kapalıyız