REHBERLİK HİZMETLERİMİZ

MAVİ MARTI ANAOKULU

REHBERLİK HİZMETLERİMİZ :

MAVÄ° MARTI ANAOKULU

REHBERLÄ°K ve PSÄ°KOLOJÄ°K DANIÅMANLIK BÄ°RÄ°MÄ°

 

Okul Öncesi EÄitimin Önemi

Okul öncesi eÄitimin çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır. 0-6 yaÅ arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuÄun en hızlı geliÅtiÄi dönemdir. KiÅiliÄimizi oluÅturan zihinsel, sosyal, duygusal, bedensel geliÅimin yüzde 80 gibi yüksek bir oranı 0-6 yaÅ arası okul öncesi dönemde oluÅuyor. Bu dönem, çocuÄun öÄreniminin en yoÄun olduÄu, temel alıÅkanlıkların ve yeteneklerin oluÅtuÄu ve en hızlı geliÅtiÄi dönemdir. Yapılan çalıÅmalar da okul öncesi eÄitim alan çocukların okul baÅarısının daha yüksek olduÄunu göstermektedir.

Okul Öncesi EÄitimin Yararları

Kesme, boyama, yapıÅtırma gibi faaliyetlerin düzenli olarak yapılması sonucu ince motor, zıplama, koÅma, fırlatma gibi etkinliklerle de kaba motor geliÅimlerinin desteklenmesi,

Beslenme alıÅkanlıklarında düzelmeler,

Dikkat eksikliÄi, öÄrenme güçlüÄü olan çocukların erken farkedilmesi ve önlem alınması,

PaylaÅma, yaÅıtlarıyla çıkan problemlerde çözüm üretebilme yeteneklerini geliÅmesi, büyüklerine saygı duymayı, kendi haklarını ne zaman ve nasıl koruyacaklarını öÄrenmeleri,

Tuvalet, uyku, yemek gibi özbakım becerilerini kazanma,

ArkadaÅları ve öÄretmenleriyle devamlı konuÅarak duygularını ve isteklerini daha iyi ifade edebilme imkanı bulur,

Uygun YaÅ Kaçtır?

Bu yaÅın mümkün olduÄunca erken olması çocuÄun sosyal, duygusal, fiziksel ve biliÅsel geliÅimi açısından olumludur. Ancak her çocuÄun bu ayrılıÄa hazır olma yaÅı farklıdır. Kimi uzmanlara göre bu yaÅ 2-3 iken kimisine göre ise 3-4 tür. Burada temel alacaÄımız nokta, her çocuÄun kendine özgü deÄiÅiklik gösterebilecek olan geliÅim süreçlerinin neresinde olduÄudur.

Anneden ayrı kalmaya alıÅkın, isteklerini dile getirebilmeye baÅlamıÅ, tuvalet eÄitimini almıÅ, özbakım becerilerini yapabiliyor olması çocuÄunda okuldan keyif alabilmesi için gerekli geliÅim özellikleridir. Çocuk 2 yaÅındayken bu becerilere sahip olabileceÄi gibi, 4 yaÅına gelmiÅ olmasına raÄmen bunlara sahip olmayabilir. Bu noktada her aile kendi çocuÄunun geliÅim özelliklerini gözlemleyerek anaokuluna baÅlama yaÅını belirlemelidir.

ÇocuÄun okula alıÅabilmesi için aile fertlerinden her birinin bu konuda hemfikir ve kararlı olması önemlidir. Her çocuÄun ebeveynden ilk ayrılık deneyiminde zorluklar yaÅaması normaldir. Bu noktada istikrar çok önemlidir. ÖÄretmenleriyle ve okul psikologuyla iÅbirliÄi içinde hareket etmek okula uyum sürecini de rahat gecirmenize yardımcı olacaktır.

ÇOCUÄUNUZLA Ä°LGÄ°LÄ° SIK SORULAN SORULARDAN BAZILARI

ÇocuÄumun dil geliÅimine nasıl yardımcı olabilirim?

ÇocuÄum mastürbasyon yapıyor. Normal mi?

ÇocuÄum yemek yemek istemiyor ne yapmalıyım?

ÇocuÄum kaç saat uyumalıdır?

LÜTFEN OKUL PSÄ°KOLOÄUMUZDAN DESTEK ALINIZ...

Bize Ulaşın

İletişim Bilgilerimiz
 • Adres

  Çamtepe Mah. Gülmüş Sok. Narlıdere - İZMİR

 • Telefon & E-Posta

  Tel: 0232 238 88 36
  Gsm: 0530 936 83 74
  info@mavimarticocukevi.net

 • Çalışma Saatlerimiz

  Hafta İçi 07.00 – 19.00 Haftasonu kapalıyız